O Συνήγορος του Παιδιού

Την Παρασκευή 17 Ιανουαρίου 2014, ο κος Γ. Μόσχος με την ιδιότητά του ως Συνηγόρου του Παιδιού επισκέφτηκε το Γενικό Λύκειο Ευκαρπίας κατόπιν πρόσκλησής μας.

Αρχικά, ζήτησε να ενημερωθεί για τις δράσεις και δραστηριότητες που εκπονούνται στο Λύκειο Ευκαρπίας (αλλά και στο συστεγαζόμενο 1ο Γυμνάσιο Ευκαρπίας) που αφορούν στην καταπολέμηση της βίας και του σχολικού εκφοβισμού, αλλά και στην καθιέρωση ευνοϊκού κλίματος για την εκπαιδευτική διαδικασία.

Κατόπιν, συναντήθηκε με την ομάδα των μαθητών ? διαμεσολαβητών που υπάρχει στο σχολείο μας, η οποία αποτελείται από μαθητές και των δύο συστεγαζόμενων σχολείων και συζήτησε μαζί τους για τις δράσεις τους αλλά και τις πιθανές δυσκολίες που συναντούν. Επίσης, ζήτησε οι μαθητές να του προτείνουν πιθανές λύσεις που θα βοηθούσαν στην καθιέρωση κλίματος μη ανοχής προς τη βία.

Έπειτα, συναντήθηκε και συζήτησε με δεκαπενταμελή συμβούλια και των δύο σχολείων και ενημερώθηκε για την εφαρμογή του θεσμού των σχολικών κοινοτήτων, αλλά και τη συνεργασία των δύο σχολείων σε διάφορους τομείς.

Τέλος, συζήτησε με τους καθηγητές των συλλόγων διδασκόντων και των δύο σχολείων σε μία κοινή συνάντηση.

Διαβάστε περισσότερα τον ιστότοπο του συνήγορου του παιδιού.