Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

Afisa-6-3-2014-smallΣυμμετοχή των μαθητών του Γενικού Λυκείου Ευκαρπίας στη Εκδήλωση στη Θεσσαλονίκη με αφορμή την Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

Την Πέμπτη 6 Μαρτίου 2014, το Δίκτυο Κατά της Βίας στο Σχολείο σε συνεργασία με την Παιδαγωγική Σχολή του ΑΠΘ, την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και την Παιδοψυχιατρική Εταιρεία Ελλάδος ? Ένωση Ψυχιάτρων Παιδιών και Εφήβων, διοργάνωσε εκδήλωση με θέμα «Η πρόληψη του εκφοβισμού και της βίας για ένα σύγχρονο, ανθρώπινο και δημοκρατικό σχολείο» (Συνεδριακό Κέντρο ΚΕΔΕΑ και Παιδαγωγική Σχολή ΑΠΘ).

Στα πλαίσια της εκδήλωσης αυτής επιλέχτηκαν μαθητές από 10 σχολεία του πολεοδομικού συγκροτήματος Θεσσαλονίκης (πέντε από την ανατολική Θεσσαλονίκη και πέντε από τη Δυτική) που υλοποιούν προγράμματα και δράσεις κατά της βίας και του εκφοβισμού. Από τα σχολεία αυτά επιλέχτηκαν από τους συμμετέχοντες δύο μαθητές (ένα αγόρι και ένα κορίτσι) για να τους αντιπροσωπεύσουν στην συζήτηση, η οποία έλαβε χώρα υπό τον συντονισμό του Βοηθού Συνηγόρου του Πολίτη για τα Δικαιώματα του Παιδιού, με θέμα «Το σχολείο που ονειρευόμαστε» και αναμεταδόθηκε διαδικτυακά μέσω live streaming.

Τα σχολεία που επιλέχτηκαν ήταν:

• 3ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου,
  • 2ο Γυμνάσιο Χαλκηδόνας,
  • 12ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης,
  • 1ο Γυμνάσιο Χαριλάου,
  • ΓΕΛ Ευκαρπίας,
  • 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων,
  • 10ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης,
  • 27ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης,
  • ΕΠΑΛ Επανομής
  • ΕΠΑΛ Σταυρού

Το Γενικό Λύκειο Ευκαρπίας αντιπροσώπευσαν οι μαθητές της Β' Λυκείου Βασιλική Ράνδζη και Γιώργος Μουγκράκης.

Περισσότερες πληροφορίες για τη συζήτηση μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα του Συνηγόρου του Παιδιού.

Δείτε το βίντεο της εκδήλωσης (ξεκινά στο σημείο 1.37.00).

Την εκδήλωση παρακολούθησαν και έθεσαν ερωτήσεις οι μαθητές ? διαμεσολαβητές του Γενικού Λυκείου Ευκαρπίας και του 1ου Γυμνασίου Ευκαρπίας.