lyk-nefkarp

Το αίτημα για ίδρυση και λειτουργία λυκείου στην περιοχή της Ευκαρπίας ήταν παλιό. Οι μαθητές της περιοχής για χρόνια αναγκάζονταν να φοιτούν σε λύκειο της Πολίχνης και φυσικά να περνούν κάθε πρωί την περιφερειακή, με ότι κινδύνους συνεπάγεται αυτό.

Το Γενικό Λύκειο Ευκαρπίας στα «χαρτιά» υπάρχει από το 2005 και η απόφαση ίδρυσής του δημοσιεύτηκε στο Φ.Ε.Κ. με αριθμό φύλλου 1032 και ημερομηνία 21 Ιουλίου 2005. Η λειτουργία του όμως άρχισε μόλις την φετινή σχολική χρονιά (2013 ? 2014).

Πρώτος διευθυντής ορίστηκε ο καθηγητής Πληροφορικής Πασχάλης Σέντερης στις 2 Ιουλίου του 2013. Το σχολείο υποδέχτηκε τους πρώτους μαθητές του στις 11 Σεπτεμβρίου 2013. Για τη σχολική χρονιά 2013 ? 2014 λειτουργούν μόνο δύο τάξεις (Α' και Β'), ενώ Γ' τάξη θα υπάρχει από την επόμενη σχολική χρονιά. Οι μαθητές της Β' τάξης προήλθαν με μαζική μετεγγραφή από το 2ο Γενικό Λύκειο Πολίχνης ενώ οι μαθητές της Γ' τάξης (που κατοικούν στην περιοχή της Ευκαρπίας) παρέμειναν στο 2ο Γενικό Λύκειο Πολίχνης, ώστε να μπορέσουν να ολοκληρώσουν απερίσπαστοι τη φοίτησή τους στο Γενικό Λύκειο.

Κατά τη σχολική χρονιά 2013 ? 2014 φοιτούν στο Γενικό Λύκειο Ευκαρπίας 186 μαθητές, δηλαδή 105 στην Α' τάξη και 81 στη Β' τάξη.

Πληροφορίες για την Ευκαρπία μπορείτε να βρείτε στις ιστοσελίδες:

Βικιπαίδεια el.wikipedia.org/wiki/Ευκαρπία_Θεσσαλονίκης

Δήμος Παύλου Μελά - Δημοτική Ενότητα Ευκαρπίας